Něco navíc...
Sem vložte podnadpis

Překlad jedné za kapitol z knihy Raw fed cats by Linda Zurich

"6. Toxické krmivo pro domácí zvířata

Šokující a hrůzná pravda

Přeměňování zbytků v zisky

Komerční výroba krmiv pro domácí zvířata počala teprve před asi stoletím. Tento průmysl původně vznikl, protože si muž jménem James Spratt uvědomil, že by se daly vydělat peníze na balení vedlejších produktů lidského potravinářského průmyslu a jejich prodeji jako krmiva pro domácí zvířata. Přeskočme přibližně sto let do současnosti a hle, průmyslová výroba komerčního krmiva pro domácí zvířata se stala multimiliardovým byznysem.

Krmili bychom jím, kdybychom věděli?

Takže, co je vlastně v těchto věcech a jak se vyrábějí? A kolik lidí si vůbec dalo tu práci zjistit si, co přesně je v těch pytlích a konzervách, které lemují poličky obchodů a čekárny veterinářů všude na světě? Navzdory tomu, že docela nedávno mnoho mazlíčků onemocnělo, nebo dokonce zahynulo, na následky požití kontaminovaného krmiva, smutnou pravdou zůstává, že příliš mnoho lidí stále neví pravdu o komerčním krmivu pro domácí zvířata. Ale jakmile to většina lidí zjistí, jsou zhrozeni a rychle si uvědomí, že musí přestat krmit své mazlíčky těmito příšernostmi a najít jinou alternativu.

Nic pro slabší povahy

Pokud se teprve chystáte k pátrání po pravdě o tom, co opravdu obsahují komerční krmiva pro domácí zvířata a jak se vyrábějí, poskytneme vám zde velmi stručný náhled. Ale varujeme vás předem - už jen malá ochutnávka pravdy je u tohoto tématu přinejmenším nepříjemná a není to nic pro citlivé. Je však velmi důležité tyto věci vědět, abyste mohli provést dobře podložené rozhodnutí o tom, čím krmit své mazlíčky. Kromě toho, že si přečtete tuto webovou stránku, by bylo dobře udělat si vlastní průzkum, abyste si potvrdili tu neuvěřitelně šokující a hroznou pravdu o komerčních krmivech pro domácí zvířata.

Kafilérie

Primárně je komerčně konzervované a šrotované krmivo vyráběné z odpadu zbylého při produkci lidských potravin. Převážná většina tohoto materiálu pochází z míst zvaných kafilérie. Pokud jste někdy četli složení na konzervě nebo pytli krmiva pro domácí zvířata a viděli fráze jako "maso a výrobky živočišného původu" nebo "maso a vedlejší produkty živočišného původu", tak to byly pečlivě vybrané a zdánlivě neškodné eufemismy. Ve skutečnosti jsou to o dost horší konečné produkty vycházející z kafilérií. Pokud jste nikdy neslyšeli o kafilériích, jsou to místa, kde kromě jiného končí i veškerý jatečný odpad.

Opravdové složení
Další věci, které končí v kafilériích, a to je stále jen částečný seznam, jsou například zkažená masa z obchodů a další maloobchodní zbytky, které přesáhly doporučenou dobu spotřeby včetně polystyrenových a plastických obalů. Použitý olej z restauračních fritéz a lapačů olejů, zajetá zvířata, uhynulá zvířata ze zoologických zahrad, nemocí, rakovinou a červy zamořené vnitřnosti a části těl, to vše lze nalézt v kafilériích. Do kafilérií se dostávají i hospodářská zvířata ve Spojených státech označovaná jako 4D včetně jejich plastových známek plných pesticidů.
Označení 4D se používá pro zvířata, která se nedostanou k porážce, protože jsou buď nemocná, postižená, umírající nebo již mrtvá. A i když se tomu dá jen těžko uvěřit, existují důkazy, že těla některých koček a psů uspaných v útulcích, které utrácejí zvířata při přeplnění kapacity, nebo těch utracených u veterinářů, se také dostanou do kafilérií. Těla těchto zvířat jsou často zabalená do plastových pytlů a i jejich pesticidy napuštěné obojky proti blechám či se známkami jim někdy zůstanou kolem krku. Nikdo v kafilérii nevěnuje čas tomu, aby tyto pytle a obojky oddělal, takže jsou zpracovány spolu s mrtvými těly.

Pamatujte si, že tohle jsou stále jen některé z položek, které se dostanou do kafilérií. Neuvěřitelné, že?

Silně zpracované a převařené k smrti

Pokud byste navštívili kafilérii, zjistili byste, že se za intenzivním pachem hnijícího a rozkládajícího se masa nachází několik obrovských nádrží s drtiči. Právě do těchto nádrží jdou mršiny, nemocemi prolezlé kusy masa, kostí a vnitřností, tuk, zkažené jídlo, polystyrén, plasty, ušní značky, mrtví domácí mazlíčci, antiparazitní obojky a další odpad. Tohle vše je nasekáno a semleto dohromady do odporné hmoty. Ta je dále vařena ve vysokých teplotách, čímž se zničí veškerá výživná hodnota, kterou to kdy mohlo mít, až tuk stoupne nahoru a je oddělen. Tomu se pak říká lůj nebo také zvířecí tuk a je dalším vedlejším produktem asanace v kafilériích, který lze najít ve většině komerčních krmiv pro domácí zvířata. Bláto zbylé po odtučnění je zbaveno tekutin v destruktorech nebo jiných zařízeních a vysušen až zbude prášková drť. Tento převařený, vysokým tlakem prohnaný konečný produkt je známý jako masokostní moučka. Jak byste zjistili, tato látka je základem většiny komerčně vyráběných krmiv pro domácí zvířata.

Velké konglomeráty vyrábějící krmiva pro domácí zvířata obecně míchají tuto mrtvou hmotu s hromadou levných obilovin nebo vedlejších produktů obilí, jako je odpad smetený z podlah mlýnů, zbytky z pivovarů ve formě mláta a další zrna již použitá k výrobě jiných produktů. K tomu přidají pár základních živin aby vynahradili jejich nedostatek v bezcenném odpadu, který používají jako hlavní suroviny. Nakonec to vše zakonzervují nebo vysuší a rozdělí do pytlů granulí, aby mohli tuto levnou, nuznou špínu vyšperkovat nějakým hezkým obalem doplněným chytrými marketingovými a reklamními kampaněmi. Ve výsledku mají opravdu výnosný konečný výrobek.

Sledujeme, kam jdou peníze
Když tyto bohaté megakorporace vezmou něco ze svého výdělku, což pravidelně dělají, a dají pěkný velký příspěvek na veterinární školy, sponzorují kurzy takzvané výživy domácích zvířat a lákají mladé studenty veteriny hned od začátku jejich studia dary, výhodami a dalšími nabídkami, zajišťují si tak, že budou mít tisíce velmi věrohodných, integrovaných prodejců, kteří budou po desetiletí šířit jejich výrobky.

Sečteno a podtrženo, prodej komerčního krmiva pro domácí zvířata není nic než velký výsměch zdraví domácích zvířat všude na světě. Masožravci jako jsou kočky jednoduše nejsou uzpůsobeny k tomu se těmito věcmi krmit. Průmysl zabývající se výrobou krmiv pro domácí zvířata není nic než velký podfuk, kterému se výborně podařilo přesvědčit veterinární komunitu i veřejnost, že naši domácí mazlíčci by měli být na trvalé dietě z mrtvého nezdravého jídla bez živin - a ještě to pro ně má být dobré! Ve skutečnosti je to neskutečná lež. Pravdou je, že ideálně byli masožravci stvořeni k tomu, aby konzumovali celou syrovou kořist. A pokud zavrhneme tento ideál, to, co opravdu potřebují k tomu, aby dobře prospívali, je pestrý výběr syrových mas, masitých kostí a orgánů.
Pokud pomyslíme na to, že nutíme své masožravé společníky generaci za generací jít proti své přirozenosti a krmit se pouze naprosto přezpracovaným, vařeným, nekvalitním jídlem, je čemu se divit že v dnešní době trpí tolika chronickými onemocněními?"[1]


[1] Raw fed cats by Linda Zurich, kapitola 6