Přínosy krmení syrovou stravou
Sem vložte podnadpis

Jaké má přínosy krmení syrovou stravou

Jak se cítíte, když si dáte na oběd knedlo-vepřo-zelo a zalijete pivečkem? A jak se cítíte, když si dáte např. steak se zeleninou? No, po tom prvním si jsem jistá, že mým dalším úkonem bude přesun na gauč. Po tom druhém pravděpodobně mohu jít na procházku. Ale prosím Vás, je to individuální. Ovšem obecně to první je těžké jídlo, které krom toho dušeného zelí a té jedné plzničky nemá jistě moc blahodárný vliv na naše zdraví. To druhé už je lepší. No, a to stejné je se zvířátky. My se bavíme o kočkách a já vím, už jsem jak zaseknutá deska na gramofonu, ale kočka je masožravec a nic se za tisíce let nezměnilo a asi jen tak nezmění.

Zopakujeme si pár fakt (zkuste je vyvrátit):

  • vařením se ničí důležité nutriční složky masa, vitamíny, minerály, aminokyseliny (kočky si venku také nevaří), navíc je stravitelnost vařeného masa pro kočky horší, jejich systém k tomu není uzpůsoben,
  • v přírodě jí kočky celou kořist (vážně celou, až na žluč), tudíž včetně kostí, nejen malých myší, i větší kořisti.

Maso, je-li tam nějaké, se do konzerv a granulí, zpracovává při obrovských teplotách a vaří se i několikrát. Všechny dobré věci jsou zničeny, jsou-li tam dány. Vše musí být dodáno uměle. Ale to už zase opakuji, co již bylo řečeno, ale víte jak to je, opakování je matka moudrosti ;-).

Pojďme tedy na přínosy, které má tzv. Raw feeding.

Přínosy:

1. Lepší trávení:

Trávící soustava kočky je krátká s velmi kyselým prostředím. Má to své výhody. Kočka rychle tráví, tudíž bakterie nemají ve zdravém prostředí traktu téměř žádnou šanci. Její trávící systém se všemi trávícími kyselinami, enzymy a dalším, je uzpůsoben na syrové maso. To lehce během těch 12 hodin stráví a vše je v pořádku (nemá-li kočička nějaký vážný zdravotní problém, ale primárně se zabýváme zdravou šelmou). Takže vše je tak, jak má být. Kočka neumí strávit uhlohydráty, které jsou obsažené v obilninách ponejvíce. Má pouze jeden jediný enzym, který se s uhlohydráty umí poprat a to je teda řádná fuška při takovém množství. Navíc, tím, že kočka žvýká maso, tedy respektive spíše trhá, neb nemá žádné stoličky, je vyslán signál do žaludku, že má připravit vše na to, aby mohlo dojít k rychlému získávání potřebných látek z potravy a nahodit trávící režim. Když jí kočka granule nebo mleté jídlo, paštiky, tak se nic nenastartuje tak, jak má.

2. Méně stolice a zápachu

Když dáte kočce potravu, která je pro ni nejpřirozenější, tudíž její trávící systém si s ní hravě poradí, je k tomu přizpůsoben, vezme si z toho tělo nejvíce potřebných živin a důležitých nutričních složek. Zkrátka je to takový hezký recyklační systém, zpracuje se toho co nejvíce a odpadu je méně a i zápachu je méně. Potravina v těle nezahnívá neb se zbytky dostanou z těla v určeném čase ven. Příklad: koza, ta jí jen to co je dobré, proto se říká mlsný jako koza. Vybírá si bylinky, které jsou pro ni prospěšné, okusuje větvičky, které jí dělají dobře. Kozí mléko je neskutečně zdravé. A co kozí bobky? Jsou tak cítit jako když se Vám vyprázdní kočička, která snědla něco nevhodného?

3. Zdravá strava = zdravá kočka

Všeobecně. Ale mnoho zdravotních neduhů je právě díky nevhodné stravě. Co tato strava obsahuje za škodlivé a nebezpečné látky, si řekneme v nějakém jiném díle, kde to vezmu opravdu poctivě. Pokud má kočka zdravé trávení, je vše jak má být, tělo nemusí využívat energii na boj s něčím, co neumí strávit. Zdravá střeva jsou neskutečně důležitá. Vzpomeňte si, co se stane, když berete antibiotika? Rozbijete si střevní mikroflóru, míváte průjmy, není Vám dobře. Granule také, ač jsou tzv. dental, nečistí extra zuby, kočka se jich dotýká jen velmi málo, navíc zanechávají na zubech nežádoucí lak díky svému složení a množství sacharidů, mnohdy i skrytému cukru. U masa už je to lepší, velké kusy, ohlodávání kostí, žvýkání kostí. To je pro čistění zubů a masírování dásní mnohem lepší. Nicméně i tak je potřeba si všímat, zda kočičce neobvykle nesmrdí z tlamičky. Syrová strava má také blahodárný vliv na urologické ústrojí. Obsahuje mnohem více vlhkosti, tudíž je i vyprazdňování lepší. Granule jsou suchý výrobek, nenutí ani kočku více pít, obsahuje hodně soli (zkuste je někdy ochutnat). Celkový vliv vyvážené a správné stravy na organismus je velký a v drtivém množství případů vyřeší i chronické potíže. Průmyslové krmivo naopak právě způsobuje zdravotní potíže (alergie, špatné zažívání, uro potíže atd.)

4. Vliv na srst, množství vylínaných chlupů, redukce bezoárů

Vhodně zvolená strava, tedy ta, která je pro kočku nejpřirozenější, má samozřejmě vliv i na srst (na srsti mnohdy poznáme, že s kočkou není něco v pořádku). Má to logické vysvětlení. Přísun přirozených esenciálních mastných kyselin, které kočka umí využít ve svůj prospěch a jsou pro ni naprosto nezbytné a přirozené. Tak jako v přírodě.

5. Vzrůst energie

Ano, budete mít doma akčního tygříka! Bude si hrát, bude běhat, bude mít radost. Jeho trávení se uleví, vše bude fungovat tak, jak má. Kočka si umí biologicky vzít z vyvážené stravy mnohem více energie. Nebude muset spotřebovávat energii na složité trávení složek stravy, které mnohdy její systém neumí ani zpracovat. Orgány nebudou zbytečně zatěžovány. Bude to veselá a šťastná kočka a bude Vám (možná) vděčná.

6. Optimální váha

Vyvážená strava také reguluje hmotnost. Ať již potřebuje kočička více osvalit (ne nakynout), anebo shodit. Ovšem u obézní kočičky nebudeme jistě dávat tučné vepřové a krmné dávky nebudou jako u koťat a kočičky, která naopak potřebuje zlepšit postavičku.

Zdravá a spokojená kočka!

Při stravování vždy dbejte na zdravotní stav Vaší kočičky. Při chronických potížích vždy konzultujte se zkušeným veterinárním lékařem.

Tyto texty slouží jako zdroj informací pro ty, kteří chtějí krmit co nejpřirozeněji. Je to vždy na vlastním rozhodnutí. Odborné informace jsou ponejvíce čerpány z www.feline-nutrition.org.