Průmyslové krmivo
Sem vložte podnadpis

Vybíráme průmyslové krmivo

Vzhledem k tomu, že proces úplného přechodu na syrovou stravu (tzv. Raw feeding - termín používaný u koček. Používá se často BARF, ale to je trochu o něčem jiném, neb pes má jiné zažívání a jiné nutriční potřeby, než kočka, která je zcela a výhradně masožravec, vyjma bylinek, které v přírodě občas spase), je složitější proces, je zapotřebí více informací, tak si ještě rychle řekneme jak vybírat co nejlépe průmyslově vyráběné krmivo a na závěr i to, proč to vážně není ideální, aneb o čem se hlasitě mlčí.

Granule

Nejprve si zopakujeme základní fakta:

  • kočka je masožravec,
  • všechny kočky, ať už z ulice nebo ty ušlechtilé, mají stejnou trávicí soustavu, musí se pouze brát ohledy na případné zdravotní potíže, není rozdíl mezi plemeny,
  • reklama nerovná se kvalita, ale pouze to, že výrobce asi něco šidí, když má tolik peněz na tak megalomanskou reklamu.

Granule nevybíráme podle obrázku, ani je nenakupujeme v supermarketu. Granule vybíráme dle složení. Nebudeme Vám doporučovat konkrétní značku, ani vymlouvat jinou, je to na Vašem rozhodnutí, je to Vaše volba.

Ano, musíte se začít dívat na obal, případně na deklarované složení od výrobce či přímo na e-shopu, kde zpravidla složení uvedené je. Prosím, myslete na to, že granule jsou suchý - dehydrovaný výrobek a kočka nemá přirozený pud, aby dostatečně pila, vždy dbejte na to, aby měla v dosahu dost čisté vody.

Granule nenamáčejte! Způsobíte tak růst škodlivých bakterií, které v granulích jsou.

Složení:

  • na prvním místě musí být maso! (spousta výrobců uvádí dokonce podíl v procentech),
  • na druhém místě by bylo super sušené maso, tím vím, že je ho tam fakt dost, neb bylo zbaveno vody a je to takový koncentrát,
  • na třetím místě jsou v pořádku vedlejší masné výrobky (dobrý výrobce uvede i jaké, mělo by jít hlavně o vnitřnosti),
  • zvažte, zda na dalším místě chcete nějakou obilninu, kukuřici, pšenici, sóju apod., není to přirozené, a to, že je na prvním místě maso, neznamená, že je ho tam mnohem více než obilí, čtěte tedy pozorně. Buď bez obilí, nebo co nejméně,
  • místo obilí se mnohdy přidávají luštěniny a brambory, sledujte podíl, je to jiná formu sacharidů, kterou nejsou pro kočku v jiné, než z masa, vhodné,
  • dále v moderních granulích bývá ovoce, jsou to primárně esence, které dodávají "zdravé" složky, ovšem taky nic moc přirozeného pro kočku.

Ideální granule jsou žádné granule, ovšem víme, jak to v dnešní uspěchané době je a je lepší krmit relativně kvalitními granulemi, než něco zanedbat a způsobit trvalé zdravotní potíže z nedostatku nějaké důležité výživové složky. Takže žádné rychlé akce bez rozmyslu typu: "Od dnes jenom maso a nic než maso". Zadržte! Není to tak jednoduché. Vše má svůj čas, obzvlášť u citlivého zažívání koček.

Proč nejsou v pořádku obilniny? No přeci proto, že kočka je masožravec a za druhé v pořadí to, že obilniny jsou geneticky modifikované. Obilniny obsahují lepek a ten není v tak velkém množství opravdu v pořádku. Lepek může způsobit střevní propustnost a způsobit autoimunitní poruchy. Obilniny mají velký podíl sacharidů, které kočky neumí strávit. Obilí zkrátka není nic pro kočku. Bohužel sacharidy nevhodné pro kočky jsou právě i z náhrad obilí (kukuřice, čočka, rýže, čirok, brambory a další).

Konzervy

Co se týká složení, platí to, co pro granule. Je vhodnější kupovat tzv. GRAIN FREE. Je to volba menšího zla. Ale vlhké krmivo je pro kočky vhodnější, než suché. Získá více tekutin a snadněji se přechází na maso, než u kočičky, která je granulový "závislák".

Výrazy jako Holistic, jsou především marketingový tah. Holistic výrobky většinou obsahují ovoce a zeleninu, proto jim říkají holistic. A proč? Vždyť kočka by si v životě (až na gurmánské výjimky) nedala brusinky, ananas, papayu, rajčata, jablka a další exotické lahůdky. Na trhu jsou značky, dokonce i regionální, které vyrábí masové konzervy. Většinou s vlastní šťávou. Jsou např. takové, které obsahují celá kuřecí prsa. Jsou téměř jako uvařené, ale často doplněné i o další nutriční doplňky. Pozor, ne všechny. Je potřeba sledovat složení a číst a přemýšlet.

Konzervy pro psy jsou konzervy pro psy, ne pro kočky, a naopak. Ne, není to jedno. Vážně ne. Kočka má jiné nutriční potřeby než pes. Pes má pestřejší repertoár než kočka. Něco jiného jsou konzervy, které jsou tzv. nekompletní, tudíž je to pouze uvařené maso. Tam rozdíl mezi kočičí a psí není. Nicméně je to zase při vysokých teplotách zpracované maso a nemá velký nutriční význam.

Co je tak špatného na průmyslovém krmivu?

Především to, že je průmyslové a věřte nebo ne, i když pojedete na prohlídku továrny, pod pokličku vážně nenahlédnete a opravdu Vám neřeknou, co vše do krmiva dávají. Silně komerční granule se podobají slaným smaženým brambůrkům a nejsme daleko od pravdy. V granulích mnohdy končí přepálený olej z fast foodů. Ne, nechtějte opravdu vědět co vše v granulích je. V některých více, v jiných méně, ale nikdo nevyrábí dokonalé granule. Jsou lepší, horší a nebezpečné. Průmyslově vyráběné krmivo je především skvělý business, na kterém se podílí i mnoho odborníků, neb jsou z toho slušné provize. Stačí se rozhlédnout, kde všude uvidíte logo značky, na čem jej najdete, u koho jej najdete. Stačí se začít pořádně dívat.

Ingredience v granulích i konzervách, ať již byly ve své původní formě sebelepší, projdou obrovskými teplotami. Všechny nutriční látky, vitamíny a minerály jsou zničeny, tudíž musí být dodány uměle.