Supplements - Doplňky
Sem vložte podnadpis

Supplements - nebo-li doplňky při krmení syrovou stravou

Krmení syrovou stravou - masitou, není samo o sobě dostačující a snadno se může stát, že kočička bude mít potíže, jelikož jí něco chybí. Je důležité dbát na to, aby strava obsahovala vše, co naše šelmy potřebují. Opravdu nestačí nakoupit maso a hotovo. V přírodě kočky jí celou kořist, tudíž vše co potřebují, včetně velké části "vody" získají v potravě. Nicméně našemu gaučovému tygříkovi musíme tyto látky doplnit my, a to doplňky. Není to tak složité. Existují vyvážené doplňky, které obsahují vše, ale na našem trhu nejsou ještě zcela k dostání, i když už první vlaštovky se objevují, což bude zmíněno.

Co tedy potřebuji?

Taurin: jakákoli manipulace s masem v něm ničí důležitý, životně důležitý, taurin, který si kočky neumí samy vyrobit a musí ho získávat jak v potravě, tak i přípravky. Buď koupíte samotný taurin, nebo v komplexním doplňku, jako je např. značka Felini dostupná na www.zoohit.cz. Zde je i komplexní přípravek Felini Complete (složení: vitamín A (800.000 m.j./kg), vitamín D3 (20.000 m.j./kg), vitamín E [alfa tokoferol] (5.500 mg/kg), vitamín B1 (320 mg/kg), vitamín B2 (160 mg/kg), vitamín B6 (240 mg/kg), vitamín B12 (1.650 µg/kg), kyselina pantothenová (720 mg/kg), biotin (10.000 µg/kg), nikotinamid (1.300 mg/kg), kyselina listová (52 mg/kg), sulfát železa (2.400 mg/kg), sulfát mědi (160 mg/kg), sulfát manganu (224 mg/kg), sulfát zinku (900 mg/kg), jód (jodičnan vápenatý) (42 mg/kg), taurin (100.000 mg/kg). Bohužel přiložený návod je pouze v němčině a je tedy nutné číst informace přímo na stránce prodejce. K dóze je přiložená dávkovací lžička. Komplexní přípravek je vždy jednodušší používat.

Rybí olej: nejdůležitější je, aby byl z ryb z volného chovu, neobsahoval olej z tresky či tresčích jater. Kvalitní produkt pořídíte v lékárně nebo na internetu. Např. značka Blue care. Je pohodlné pořídit olej v kapslích, kterou jednoduše propíchnete a vymáčknete cca 2x týdně do krmení, vajíčka, nebo Vám to kočička bude ráda jíst i samotné.

Vitamín E: buď samotný, také v kapsli nebo je obsažen právě v komplexním přípravku. Já jeho doplnění řeším sypkou formou sladkovodní sinice ("řasy") spiruliny BIO, která jej obsahuje. Vit. E je rozpustný v tucích, tudíž jeho nadbytek kočička neumí vyloučit. Na 2+ kg masa potřebujete dávku cca 200 IU vit. E.

Komplex vit. B: vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě. Sypká forma je opět pro Vás pohodlnější. Dobrá volba jsou i pivovarské kvasnice v sypké formě, anebo pangamin. Některé kočičky jej jí samotný. Na porci 2+ kg masa je zapotřebí cca 200 mg B-komplexu. Vit. B opět většinou obsahuji komplexní přípravky.

Jíl: v přírodě šelmy jí jíl. Pomáhá jim lépe trávit a obsahuje vzácné minerály. Objevili jsme kvalitní zelený jíl značky Nobilis Tilia v sypké formě.

Vápník: Pokud Vaše kočička nejí (zatím) kosti s masem, je dobré doplňovat vápník. Jednoduchá věc je rozdrtit/rozemlít skořápky z vajíčka. Ale opět, vápník bývá obsažen v komplexním přípravku. Mnohdy jsou přípravky rozlišeny také tak, že jsou určeny při krmení s kostmi a krmení bez kostí. Kostní moučku lze také pořídit (www.zoohit.cz) značky Grau, ale skořápky jsou lepší.

Já ještě přidávám do krmení mořskou řasu kelpu. Je výborná na zuby. Sypu jí do krmení a je bez problémů přijímána.

Další věc, kterou můžete klidně jídelníček zpestřit, je zelený bio ječmen v sypké formě a řasa chlorella. Je výborná na detoxikaci organismu a váže na sebe těžké kovy, které jsou v hojné míře obsaženy v rybách.

Velmi vhodné je podávat také probiotika. Ať už určená přímo pro chlupáče, nebo jednoduše koupit v lékárně v kapslích a sypat na krmení. Výrobek Lepicol obsahuje jak probiotika, tak vlákninu.

Máte-li chuť objednat si z USA, zde je odkaz na web s výrobky Alnutrin, kde získáte i mnoho dobrých informací: https://www.knowwhatyoufeed.com/alnutrin_supplements.html

Vzorový recept (zdroj: www.feline-nutrition.org) doplněný o další informace

(tento recept slouží pouze jako inspirace)

Doplňky:

  • taurin
  • rybí olej
  • vit. E IU 200
  • vit. B komplex
  • psyllium/vláknina

2 kg kuřecích masových kostí (křídla, stehna, krky), odeberte asi 1/4 stranou.

200 g kuřecích jater

400 g kuřecích srdíček

2 dcl vody (ideálně balené, kojenecké)

4 syrová vejce

2000 mg taurinu

4000 mg rybího oleje

200 mg B komplexu

200 UI vit. E

4 čajové lžičky psyllia

1 lžička jílu

probiotika (klidně 3-4 kapsle)

Vše smícháme dohromady - doplňky.

Masové kosti (krky, křídla) nasekejte na menší části. Umeleme na mlýnku na maso. Větší textura je lepší.

Nyní ve velké misce vše smícháme, přidáme vodu. Naporcujte si jednotlivé krmné dávky, např. 100 - 200g (jedna porce), do každého sáčku také přidejte něco z té části, kterou jste odebrali stranou a nasekali na menší části.

Tento recept je pouze příklad. Variabilita je důležitá. Kočky mají tendenci upnout se na jeden druh jídla.

Nechte přemrazit ideálně 72 hodin, tím se zbavíte i případné salmonely.

No a pak je to opravdu jednoduché. Večer si vyndáte stranou dávku na ráno, která krásně rozmrzne na pokojovou teplotu, a jenom dáte kočičce do misky. Ráno si zase vyndáte dávku na večerní krmení.

Samozřejmě, že ideální je, aby se kočičky naučily na co největší kusy masa kvůli kousání. Takže časem místo mixování pouze budete míchat (obalovat) větší kusy.

Odkazy na užitečné weby (pouze v angličtině):

www.feline-nutrition.org

www.rawfedcats.org

https://www.littlebigcat.com

Prosím, má-li kočička nějaké chronické vážné potíže, konzultujte s veterinárním lékařem.