Základy nutričních potřeb kočky
Sem vložte podnadpis

Základy nutričních potřeb kočky

V tomto díle budeme pokračovat v teorii, která, ač se Vám to nemusí zdát, je důležitá. Než se vrhnete na "praktické cvičení", je zapotřebí, abyste věděli, proč to děláte. Není to jen o tom, že chceme přiblížit svým gaučovým tygříkům co nejvíce jejich základní potřeby, je to proto, abychom jim zajistili především zdraví.

Tento díl bude cvičením z chemie. Veškeré odborné informace jsou čerpány nejvíce ze zdrojů od odbornice, která se tématem zabývá více než 20 let. Je jí Kymythy R. Schultze, CN (www.kymythy.com).

Cílem krmení syrovou stravou je především zajištění všech nutričních potřeb kočiček v co nejpřirozenější formě. V dobách, kdy se začalo vyrábět průmyslové krmivo, neměl nikdo ani ponětí co kočka skutečně potřebuje a výsledkem byly vážné zdravotní potíže. Nastal boj s hledáním jednotlivých složek tak, aby je bylo možné vytvářet synteticky, tudíž uměle. Řekněte, je lepší dát si ovoce, anebo spolknout pilulku nadupanou vitamínem C? Co myslíte, že je pro Vás lepší? Dobře, někdy si vezmeme pilulku a někdy se snažíme doplnit vitamíny stravou. Je tedy v pořádku, pokud se rozhodnete krmit kombinovanou stravou. Ovšem snaha krmit co nejvíce přirozeně, je samozřejmě lepší.

Taurin:

Životně důležitá esenciální složka potravy koček. Její nedostatek způsobuje onemocnění očí a může končit slepotou. Kočky si taurin nedokáží samy "vyrobit", proto jej musí přijímat v potravě. Taurin má blahodárný vliv na správnou činnost srdíčka. Ano, správně, taurin znáte i z energetických nápojů. Do průmyslového krmiva je přidáván syntetický taurin. Pro zajímavost, taurin byl poprvé synteticky získán z býčích žláz ;-).

Proteiny (bílkoviny):

Bílkoviny dodávají tělu důležité aminokyseliny, které jsou zapotřebí pro výrobu protilátek, enzymů, hormonů, tkání a pro správnou rovnováhu pH. Jsou důležité pro růst svalové hmoty a zdravý vývoj. Proteiny nalezneme především v mase, jako je drůbež a ve vejcích. Do průmyslového krmiva jsou dodávány rostlinné proteiny z obilí, zeleniny a luštěnin. Bohužel tento typ proteinu neumí kočky strávit. Není pro ně přirozený a jejich trávící soustava jej neumí správně zpracovat a tím pádem dodat tělu to, co potřebuje.

Tuky:

Je to koncentrovaný zdroj energie a esenciálních mastných kyselin, které jsou důležité pro přepravu živin. Je zapojen do správné funkce a obnovy buněk. Nasycené mastné kyseliny se nacházejí v živočišné potravě. Esenciální mastné kyseliny jsou nesmírně důležité pro zdraví koček. Nejlepší zdroj nalezneme v mase a tuku.

Minerály:

Jsou pro kočky nezbytné. Podílí se na všech fyziologických reakcích. Přispívají k tvorbě enzymů, zajišťují rovnováhu pH, pomáhají ke správnému využití živin a přepravě kyslíku. Minerály jsou uloženy ve svalové a kostní tkáni. Minerály potřebné pro kočky jsou především vápník, chlorid, chrom, kobalt, měď, fluor, jód, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, selen, křemík, sodík, síra, zinek a některé další. Kočka je dokáže získat nejlépe z přirozené stravy. Takto získané minerály dokáže nejlépe využít a tím zajistit správnou funkci metabolismu.

Vitamíny:

Vitamíny jsou důležité pro fungování metabolismu, správný vývoj a regeneraci. Většinu z nich nalezneme ve stravě, některé si umí tělo samo vyrobit. Vitamíny dělíme na ty, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K) a ty, které jsou rozpustné ve vodě (C a skupina vit. B). Kočka dokáže lépe využít vitamíny, které získá z živočišné stravy než ty, které si musí brát z rostlinné. Ani ovoce není vhodný zdroj vitamínů pro kočky.

Ještě jednou si zopakujeme, proč nejsou pro kočky vhodné obiloviny. Je to ze zásadních důvodů:

  • obsahují sacharidy - kočka sacharidy nepotřebuje,
  • rozkládají se v těle na cukr! Cukr kočka nepotřebuje, naopak, není pro ni vůbec vhodný. Cukr způsobuje mnohá onemocnění a přispívá ke vzniku rakoviny,
  • obsahují lepek, který má za následek vážné zdravotní potíže.

A jedna životně důležitá složka, která musí být zahrnuta do péče o kočku. Je to Vaše láska a péče. Bez pohody by ani to nejdokonalejší stravování nemělo 100% účinek. 99% zdravotních potíží u koček je způsobeno stresem. Stres má fatální dopad na jejich imunitní systém, a jakmile není jejich imunitní systém dost silný, onemocní. Dbejte na pohodu svých tygříků, je to to nejlepší, co pro ně vedle kvalitní stravy, můžete udělat.